Da li znate koja je tajna pravne sigurnosti u Vašem poslovanja?
Pravilnik o radu predstavlja temeljni dokument svakog poslodavca kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih i poslodavca. Precizno definisani pravilnici ne samo da unapređuju radne odnose, nego i značajno smanjuju rizik od pravnih sporova. U ovom blogu biće analizirane važne zakonske odredbe, kako bi se osigurala usklađenost sa zakonom i zaštitila prava u oblasti radnih odnosa.
Šta je pravilnik o radu i kako se donosi?
Pravilnik o radu je opšti akt poslodavca, odnosno akt čije se odredbe odnose na sve sadašnje i buduće zaposlene.
Član 1. stav 2. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 – odluka US, 113/2017 i 95/2018 – autentično tumačenje) predviđa da se prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa uređuju i kolektivnim ugovorom, kao i ugovorom o radu, a pravilnikom o radu, odnosno ugovorom o radu – samo kada je to ovim zakonom određeno.
Član 8. Zakona o radu predviđa da Pravilnik o radu kao opšti akt poslodavca ne sme sadržati odredbe kojima se zaposlenom daju manja prava ili nepovoljniji uslovi rada od onih utvrđenih zakonom. Međutim, opštim aktom i ugovorom o radu mogu se utvrditi veća prava i povoljniji uslovi rada od zakonom propisanih, kao i druga prava koja nisu regulisana zakonom, osim ako nije drugačije određeno.
Tekst pravilnika o radu može sastaviti direktor ili ovlašćeno lice, uz podršku pravnika. Nakon sastavljanja, neophodno je da takav pravilnik potpiše direktor. Nakon potpisivanja, pravilnik se objavljuje na oglasnoj tabli ili se dostavlja zapsoslenima na drugi odgovarajući način (na primer: putem mejla), kako bi se zaposleni upoznali sa samom sadržinom donetog pravilnika o radu.
Pravilnik o radu stupa na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja.
Koja pitanja uređuje pravilnik o radu?
Iako se u praksi često dešava da se u pravilnicima o radu prepiše tekst iz zakona, pisanju ovog pravilnika treba pristupiti studiozno i personalizovano, kako bi realne potrebe poslodavca bile u skladu sa internom pravnom regulativom. Oblasti koje u pravilniku o radu treba personalizovati i prilagoditi su sledeće:
- Ovlašćeno lice za potpisivanje akata kod poslodavca (pored direktora),
- Radno vreme,
- Godišnji odmor,
- Plaćeno i neplaćeno odsustvo,
- Zarada,
- Naknada zarade i druga primanja,
- Zabrana konkurencije,
- Naknada štete,
- Aneks ugovora o radu,
- Prestanak radnog odnosa.
Odnos pravilnika o radu i kolektivnog ugovora?
Zakonom o radu je predviđeno da se pravilnik o radu donosi kada ne postoje uslovi da se radni odnosi urede kolektivnim ugovorom kod poslodavca.
Zakon o radu u članu 3. stav 2. predviđa da se pravilnikom o radu, odnosno ugovorom o radu, u skladu sa zakonom, uređuju prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa:
1) ako kod poslodavca nije osnovan sindikat ili nijedan sindikat ne ispunjava uslove reprezentativnosti ili nije zaključen sporazum o udruživanju u skladu sa ovim zakonom,
2) ako nijedan učesnik kolektivnog ugovora ne pokrene inicijativu za početak pregovora radi zaključivanja kolektivnog ugovora,
3) ako učesnici kolektivnog ugovora ne postignu saglasnost za zaključivanje kolektivnog ugovora u roku od 60 dana od dana započinjanja pregovora, 4) ako sindikat, u roku od 15 dana od dana dostavljanja poziva za početak pregovora za zaključivanje kolektivnog ugovora, ne prihvati inicijativu poslodavca.
Pravilnik o radu prestaje da važi danom stupanja na snagu kolektivnog ugovora o radu.
Kolektivnim ugovorom kod poslodavca, pored prava, obaveza i odgovornosti iz radnog odnosa, uređuju se i odnosi učesnika kolektivnog ugovora. Ugovor zaključuju reprezentativni sindikat kod poslodavca i direktor poslodavca, odnosno preduzetnik. Kolektivni ugovor o radu sadrži norme iz oblasti radnog i obligacionog prava. Njime se definišu prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih i poslodavca, regulišući sadržinu njihovog radnog odnosa, kao i norme kojima se regulišu odnosi između učesnika kolektivnog ugovora u pogledu ispunjenja, primene, promene, važenja ili prestanka ugovora. Usklađenost kolektivnog ugovora sa zakonom je neophodna.
Iz ovoga možemo zaključiti da je u oblasti radnog prava važeća sledeća hijerarhija:
- Zakon o radu,
- Kolektivni ugovor o radu,
- Pravilnik o radu,
- Ugovor o radu.
Da li je moguće izmeniti pravilnik o radu?
Poslodavac može na dva načina izmeniti donet pravilnik o radu:
- Donošenjem pravilnika o izmenama i dopunama pravilnika o radu,
- Donošenjem novog pravilnika o radu.
U prvom slučaju se menjaju odredbe postojećeg pravilnika, uz navođenje kako postojećih, tako i izmenjenih odredbi.
U drugom slučaju se donosi novi pravilnik o radu, koji prethodno važeći stavlja van pravne snage.
Čak i kada se radi o izmeni i dopuni, izmenjeni i dopunjeni pravilnik o radu će stupiti na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja.
Obaveznost i značaj pravilnika o radu
Činjenica je da Zakon o radu ne sadrži odredbu kojom privredne subjekte obavezuje na donošenje pravilnika o radu. Međutim, u članu 1. i 3. Zakona o radu navodi da se prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa, u slučaju odsustva kolektivnog ugovora regulišu putem pravilnika o radu i ugovora o radu.
Zato donošenje pravilnika o radu treba smatrati obavezom.
Pravilnik o radu predstavlja osnovu svakog pravno sigurnog poslovanja. Upoznavanje zaposlenih sa sadržajem pravilnika omogućava razumevanje prava, obaveza i odgovornosti. Na taj način, dobro sačinjen pravilnik postaje alat za izgradnju poverenja, povećanje produktivnosti i uspeha kompanije.
Pravilnik možemo posmatrati kao živi sistem koji se mora redovno ažurirati i ,,komunicirati’’ sa zaposlenima. Na taj način se obezbeđuje usklađenost sa zakonodavstvom i uspostavlja pozitivno radno okruženje.
Kako Vam možemo pomoći u izradi pravilnika o radu?
Uz pomoć Jurist Soft tima, kao i poslovnog softvera Jurist Biro, možete izraditi pravilnik o radu, koji će biti u skladu sa važećim pravnim propisima, a uz to će Vam uštedeti vreme, smanjiti pravne rizike i obezbediti jasnoću. Softver omogućava izradu pravilnika uz neophodnu personalizaciju i proveru od strane iskusnih pravnika.
Unapredite svoje poslovanje i budite pravno sigurni uz Jurist Soft.
Za sva pitanja ili detaljnija objašnjenja u vezi ove teme, možete nas kontaktirati ovde.
Takođe, želimo da vam preporučimo i naše softversko rešenje- 𝐉𝐮𝐫𝐢𝐬𝐭 𝐁𝐢𝐫𝐨, koje pruža apsolutnu pravnu sigurnost, automatizovanu izradu svih akata iz radnog odnosa, sve kadrovske evidencije na jednom mestu, kalkulaciju odsustva i još mnogo toga! Ukoliko ste zainteresovani, možete nas kontaktirati ovde.
Probni period korišćenja programa bez naknade je 30 dana.
Link za registraciju: www.juristbiro.com
Srdačan pozdrav iz Jurist Soft tima!
Napomena: Informacije u okviru tekstova u sekciji „Jurist Info“ isključivo su stavovi autora, sa svrhom opšteg informisanja čitaoca. Tekstovi naših autora nemaju za cilj pružanje pravnih saveta! U slučaju da preduzmete određene pravne radnje vodeći se informacijama iznetim u našim tekstovima, kompanija Jurist Soft DOO neće snositi bilo kakvu odgovornost! Predlažemo da se, pre preduzimanja bilo kakvih pravnih radnji, konsultujete sa zakonom ovlašćenim licima za davanje pravnih saveta i usluga.
Zapratite nas na društvenim mrežama i budite blagovremeno obavešteni o svim zakonskim promenama koje dotiču privredne subjekte!